کارگاه یک روزه آموزش Shot pro

مدرس: حامد پور اسفندیانی
پیش مجسم سازی ساده و سریع پلان ها در فیلم های کوتاه و سینمایی
خیابان بهار جنوبی، خیابان سمنان، خانه سینما شماره یک،‌ سالن سیف الله داد
28 خرداد ساعت 15:30

گزارشات مجمع عمومی عادی - نوبت اول - آذرماه 97

گزارشات سالانه انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردان منتشر شد.
برای دانلود هریک از گزارشات روی لینک مربوطه کلیک نمایید:

گزارش سالانه خزانه دار
گزارش سالانه بازرس
گزارش عملکرد هیات مدیره

نشست رسانه ای جشن انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینما برگزار شد

نشست هشتمین جشن انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینما صبح شنبه 25 شهریور با حضور مسعود میمی دبیر این جشن، علی جناب عضو هیات مدیره و مصطفی احمدی رییس هیات مدیره انجمن در محل ساختمان شماره 2 خانه سینما برگزار شد.
مسعود میمی در ابتدای این نشست گفت: این جشن فردا 26 شهریور ساعت 19 در ساختمان شماره 2 خانه سینما برگزار می شود. ما در این جشن از پیشکسوتان انجمن برنامه ریزان، فعالان صنفی و یکی از کارگردان های مطرح سینما که پیش از این در زمینه دستیاری فعال بوده است، تجلیل می کنیم. 2 نفر از اعضای ما با نام های هوشنگ قنواتی زاده و هاشم میرطالبی مورد تجلیل قرار می گیرند، همچنین دو نفر از فعالان صنفی– حرفه ای مورد قدردانی می گیرند که حسین فلاح و افشین رضایی از جمله آنها هستند.
وی افزود: 2 نفر از جوانانی که از فعالان حرفه ای هستند نیز تجلیل می شوند که یکی از آنها روزبه سجادی حسینی و دیگری علی افشین راد است. این را هم باید بگویم طبق سنوات گذشته یکی از بزرگان سینمای ایران مورد قدردانی قرار می گیرد که امسال در این بخش نوبت آقای یدالله صمدی است.
میمی عنوان کرد: ما کارت دعوت به 32 صنف خانه سینما فرستاده ایم و امیدواریم در این جشن شرکت کنند. همچنین برای هر کدام از تجلیل شوندگان، فیلم کوتاهی توسط شیرین خشایی ساخته شده که در هر بخش پخش می شود.
دبیر هشتمین جشن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینمای ایران اظهار کرد: با توجه به اینکه با فشردگی زمانی رو به رو بودیم و اینکه به زودی انتخابات انجمن ما انجام می شود، مجبور شدیم که کارهای برگزاری این جشن را این چنین انجام دهیم به همین علت خبرهای برگزاری این جشن زیاد رسانه ای نشد.
در ادامه مصطفی احمدی درباره وقفه سه ساله ای که در برگزاری این جشن اتفاق افتاده است، عنوان کرد: درباره وقفه ای که بین دوره هفتم و هشتم این جشن اتفاق افتاده است، باید بگویم که ما خود را ملزم نمی دانستیم که به طور منظم آن را اجرا کنیم ولی هیات مدیره این دوره انجمن از اول خود را ملزم می دانست که این جشن را برگزار کند. بنابراین جدای از قدردانی از فعالان، ما به دنبال این هستیم که همکاران ما از نزدیک همدیگر را ببینند.
وی با اشاره به اتفاقات این دوره از هیات مدیره گفت: در دوره ای که ما مدیریت را بر عهده داشتیم ۲ اتفاق مهم افتاد، اینکه یک بخش آموزشی را در نظر گرفتیم و بر همین اساس یک کارگاه ۲ روزه داشتیم و فیلم آن را هم آماده کردیم. اتفاق بعدی برگزاری یک سمینار سه روزه درباره نقش برنامه ریزی در تولیدات بین‌المللی بود که آن را توسط دستیاران کارگردان حرفه ای از کشور آلمان و آمریکا برگزار کردیم.
احمدی تأکید کرد: از دیگر اتفاقاتی که در این دوره از هیات مدیره رخ داد، این بود که ما جشن کوچکی ترتیب دادیم و از آن دسته از اعضای مان که اولین کارگردانی و تهیه کنندگی خود را تجربه می کردند، قدردانی کردیم. همچنین یک نشست صنفی درباره پیشبرد اهداف انجمن برگزار کردیم. بنابراین هشتمین جشن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان ایران، پنجمین و آخرین کار ما پیش از انتخابات پیش رو است.
رییس هیات مدیره انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینمای ایران تصریح کرد: تشکل صنفی برنامه ریزان، سابقه طولانی دارد و مسیر طولانی نیز طی کرده تا جایگاه خود را به عنوان یک تشکل صنفی به دست بیاورد. ما بعد از گرفتن شماره ثبت از وزارت کار و رسمیت دادن به تشکل مان، هر کاری کردیم که نهال این انجمن که توسط مدیریت های ادوار گذشته کاشته شده بالنده شود و ترکیب آن به هم نخورد. بنابراین اتفاق مهم نظم بخشی به کارهای صنف با رعایت اساسنامه بود و امیدواریم در دوره بعدی این مسیر با بالندگی بیشتری ادامه پیدا کند.
میمی هم بیان کرد: می توانم به صراحت بگویم این دوره هیات مدیره از بهترین دوران انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردانان سینمای ایران بود به طوری که ما سعی کردیم در تغییرات اساسنامه، ریاست انجمن را 2 دوره ای کنیم و تغییرات و تحولات را شتاب بیشتری بدهیم.
پس از صحبت های میمی، جناب عنوان کرد: ما همه تلاش مان را در این دوره کرده ایم که این هیات مدیره یکی از کامل ترین و کمک کننده ترین هیات مدیره باشد به طوری که ما سعی کرده ایم که در کنار هم کارهایی کنیم که به نفع دگیر دوستان باشد و تلاش کردیم با برگزاری ورکشاپ ها، اطلاعات دوستان برنامه ریز را بالا ببریم که با اطلاعات بیشتری کارهای بهتری انجام دهند.
دبیر هشتمین جشن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان ایران در ادامه با اشاره به کارهای این دوره از هیات مدیره بیان کرد: ما در پی این هستیم که یک صندوقی را راه اندازی کنیم تا پشتیبان رفاهی اعضای این انجمن را انجام دهد.
سپس احمدی اظهار کرد: در هر دوره، ما شعاری داشتیم و همواره شعارمان اخلاق حرفه ای بوه است. وقتی ادعای اخلاق داریم باید منادی آن هم باشیم اما این موضوع نباید به معنای اعتراض نکردن باشد. ما به نحوه تعامل برخی از صنوف با ما و با یکدیگر اعتراض داریم. در این دوره از هیات مدیره درخواست هایی برای نظر خواهی برای انجمن ما شد و ما متوجه این موضوع شدیم که در موضوعات کلان باید بالندگی همه سینمای ایران را در نظر بگیریم و نه تنها خود را. به همین دلیل فکر کردیم ما باید به عنوان بازوی کمکی خود و حتی دیگر صنوف عمل کنیم اما علیرغم همه احترامی که برای فعالان مختلف سینما داریم به رفتارهای صنفی بزرگواران در عرصه تهیه کنندگی و مدیریت صنفي اعتراض داریم و اعتراض مان مشمول مواردی همچون مذاکره نکردن با اصناف برای نیل به امنیت شغلی و رسیدن به پیمان جمعی کار است. ما این اعتراض را به صورت علنی اعلام می کنیم اما این به معنای اعلان جنگ نیست.
وی عنوان کرد: ما برای رسیدن به پیمان جمعی کار نیازمند گفتگو هستیم و در این گفتگو باید شان 2 طرف رعایت شود زیرا ما مدعی پایبندی به اخلاق حرفه ای هستیم. تنها حسرتی که در پایان این دوره می خوریم این است که ما فکر می کردیم گفتگو در این دوره انجام می شود اما این حسرت در دل ما ماند.
میمی در پایان اظهار کرد: مهمترین حرف ما رسیدن به امنیت شغلی است که امیدواریم این موضوع مرتفع شود. این را هم باید بگویم که به زودی آیین نامه ای درباره منشور اخلاقی اعضای ما منتشر می شود. رعایت اخلاق حرفه ای، کف دستمزد، پایبندی به اخلاق از سوی دیگران و غیره از جمله موضوعاتی است که در این منشور به آن اشاره شده است.
در پایان این نشست از تندیس هشتمین جشن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینمای ایران رونمایی شد.
رضا عباس زاده مدیریت اجرایی این جشن را برعهده دارد.

25 شهریور 1396بیشتر بخوانید...

از یدالله صمدی تقدیر می‌شود

ه گزارش خبرگزاری فارس، نشست خبری این رویداد فرهنگی هنری امروز در خانه سینما شماره 2با حضور جمعی از اهالی رسانه و مسئولان برگزاری این جشن ،برگزار شد. در ابتدا مسعود میمی ،دبیر هشتمین جشن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینمای ایران در نشست خبری این جشن از برگزاری هشتمین جشن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان در ساعت19روز یکشنبه مصادف با 26شهریور ماه سال جاری خبر داد و اظهار داشت:ما در هشتمین دوره جشن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان که در ساختمان شماره2خانه سینما برگزار می‌شود،از یدالله صمدی کارگردان مطرح سینمای کشورمان و هوشنگ قنواتی‌زاده، و هاشم‌ میرطالبی، پیشکسوتان عرصه برنامه‌ریزی و دستیار کارگردانی تقدیر خواهیم کرد.
وی افزود:با مروری در کارنامه قنواتی‌زاده متوجه می‌شویم که وی با کارگردانانی چون حسن فتحی و سعید سلطانی همکاری کرده است.میرطالبی نیز همکاری با علیرضا داوودنژاد و شاه‌محمدی را در کارنامه‌اش ثبت کرده است. دبیر هشتمین جشن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینمای ایران اظهار داشت:ما در گروه دوم تقدیری‌های هشتمین جشن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینمای ایران از حسین فلاح و افشین رضایی،فعالان صنفی و حرفه‌ای تقدیر می‌کنیم.
میمی ادامه داد:همکاری با رسول ملاقلی‌پور، مسعود کیمیایی و محمدعلی سجادی در کارنامه حسین فلاح دیده می‌شود.افشین رضایی نیز علاوه بر همکاری با علی مصفا طراحی پوستر هشتمین جشن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینمای ایران را بر عهده داشته است.
وی از تقدیر هشتمین جشن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینمای ایران از جوانانی چون روزبه سجادی حسینی و افشین راد خبر داد و تصریح کرد:سجادی حسینی با کارگردانانی چون نرگس آبیار،ابراهیم حاتمی‌کیا و مرجان اشرفی‌زاده همکاری کرده است.راد نیز همکاری با پیمان معادی و سامان مقدم را در کارنامه خود حک کرده است.
دبیر هشتمین جشن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان با بیان اینکه هشتمین دوره این جشن باید تا پایان شهریور ماه برگزار می‌شد،در خصوص تحولات اساسنامه انجمن دستیاران کارگردان و برنامه‌ریز گفت: ریاست کانون را در دو دوره نگه داشتیم تا بتوانیم با شتاب و حرکت بیشتری به این انجمن کمک کنیم و در این راستا حضور مصطفی احمدی باعث ارتقاء انجمن شده است.
میمی افزود: به زودی آیین‌نامه‌ای منتشر خواهد شد که در ارتباط با اعضای صنف است و راجع به استانداردهای کیفی، کف حقوق، دستمزد و همچنین رعایت اخلاق حرفه‌ای و اعضای انجمن نکاتی مطرح شده است.
مصطفی احمدی رئیس انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینمای ایران در بخش دیگری از نشست خبری این جشن صنفی ،گفت: هر دوره هیأت مدیره خودش را ملزم می‌داند که جشن را برگزار کند ولی برای اینکه در هر سال این جشن برگزار شود الزامی وجود ندارد. ما در این دوره تصمیم گرفتیم که حتما جشن را برگزار کنیم، زیرا علاقه‌مندیم که اعضای صنف دور هم جمع شوند و از روند فعالیت‌های همدیگر آگاهی پیدا کنند.
وی ادامه داد: در این دوره می‌توان فعالیت‌های صنف را به دو دسته آموزشی و برگزاری مراسم و جشن‌ها تقسیم کرد. به طور مثال یک سمینار سه روزه و یک دوره آموزشی برای برنامه‌ریزان برگزار شد و همچنین جشن کوچکی برای اعضای انجمن که برای اولین بار تهیه‌کنندگی و یا کارگردانی اثری را بر عهده داشتند، برگزار شد.
وی با بیان اینکه یکی از کارهای ما نظم بخشی و رعایت کامل اساسنامه صنفی بود،‌ اظهار داشت: امیدواریم این روند در دوره بعد هم ادامه پیدا کند و برگزاری جشن‌های آینده نیز بر عهده مجمع عمومی و هیأت مدیره جدید خواهد بود.
احمدی به امنیت شغلی و مذاکره با دیگر اصناف سینمایی اشاره کرد و گفت: از دوره اول جشن شعار ما "اخلاق حرفه‌ای" بوده است. وقتی ادعای اخلاق می‌کنیم باید منادی آن هم باشیم ولی این به معنی نبود اعتراض نیست. ما به نحوه فعالیت بعضی از صنوف اعتراض داریم. انجمن ما سعی می‌کند در مسائل کلان سینما کمک کننده باشد و باعث بالندگی آن شود.
وی تصریح کرد:ما بدون برنامه‌ریزی و تدوین دست به هیچ کاری نمی‌زنیم و یاد گرفتیم که با مسائل غیرمترقبه چگونه برخورد کنیم و در این مورد آمادگی کامل داریم. ما با وجود اینکه به اخلاق حرفه‌ای پایبند خواهیم بود حسرتی در پایان این دوره برایمان باقی مانده است و آن هم گفت‌وگو بین اصناف و ایجاد شرایطی برای مذاکره بین آن‌ها بود اما نشد و حسرتش برایمان باقی ماند.
در پایان این نشست از رضا عباس زاده مدیر اجرایی جشن که زحمت زیادی برای برگزاری آن کشیده است، نیز تشکر شد.

25 شهریور 1396بیشتر بخوانید...

هشتمین جشن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینما

زمان: ساعت 19 یکشنبه 26 شهریور ماه 96
مکان: ساختمان شماره دو خانه سینما، خیابان وصال، شماره 28

22 شهریور 1396بیشتر بخوانید...

مصطفى احمدى در نشست خبرى هشتمين جشن برنامه ريزان و دستياران كارگردان سينماى ايران

علیرغم همه احترامی که برای فعالان مختلف سینما داریم به رفتارهای صنفی بزرگواران در عرصه تهیه کنندگی و مدیریت صنفی اعتراض داریم و اعتراض مان مشمول مواردی همچون مذاکره نکردن با اصناف برای نیل به امنیت شغلی و رسیدن به پیمان جمعی کار است. ما این اعتراض را به صورت علنی اعلام می کنیم اما این به معنای اعلان جنگ نیست.

25 شهریور 1396بیشتر بخوانید...

سمینار زبان مشترک

انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینمای تهران با همکاری خانه سینما در راستای ارتقا و بالابردن سطح کیفی اعضا خود سمینار سه روزه ای را تحت عنوان "زبان مشترک" در تولیدات سینمایی بین المللی ، برگزار می کند. بر همین اساس طبق هماهنگی هایی که با دستیاران با تجربه مشغول در تولیدات سینمایی آمریکا و اروپا شده است ، قرار است این سمینار از طریق ارتباط صوتی و تصویری و در قالب جلسه پرسش و پاسخ برگزار شود. همچنین در ادامه این سمینار سه روزه ، با برنامه ریزان و دستیاران کارگردانی که در تولیدات سینمای ایران مشغول به کار می باشند ،و تجریه کار در تولیدات بین المللی را داشته اند، نشستی برگزار می شود.
این سمینار در روزهای 21 ،22 و 24 مردادماه از ساعت ١٨:٣٠ در خانه سینمای شماره یک ،سالن سیف الله داد برگزار می شود . ورود برای عموم آزاد است.

انتخاب فاطمه زيوري بعنوان عضو هيات داوري خانه سينما

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با حضور محمدرضا مویینی نایب رئیس هیئت مدیره، منوچهر شاهسواری مدیرعامل، جمال خندان مشاور حقوقی خانه سینما، ابراهیم حاج علیرضا نماینده سازمان سینمایی و همچنین نمایندگان تشکل‌های جامعه اصناف سینمای ایران، نشست شورایعالی داوری خانه سینما برگزار شد. این جلسه عصر روز چهارشنبه نوزدهم آبان ماه 1395 در سالن زنده یاد سیف الله داد خانه سینمابه منظور انتخاب اعضای جدید هیئت رئیسه و هیئت داوری خانه سینما تشکیل شد.
در این نشست پس از صحبت‌های نایب رئیس هیئت مدیره و نیز مدیرعامل، گزارش روسای سابق شورایعالی داوری و هیئت داوری خانه سینما به سمع و نظر حضار رسید و سپس مرحله انتخابات با اعلام نامزدهای مربوطه صورت گرفت و پس از اخذ و شمارش آرا، دکتر محمد سریر، جواد طوسی و علی لقمانی به ترتیب آرا به عنوان اعضای شورای عالی داوری خانه سینما و احمد مرادپور به عنوان عضو علی‌البدل انتخاب شدند.
سیدمهدی خادم، پدرام اکبری، محمود سماک باشی و فاطمه زیوری به ترتیب آرا به عنوان اعضای هیئت داوری خانه سینما و دکتر حمید دهقان‌پور و مجتبی متولی به عنوان اعضای علی‌البدل برگزیده شدند.

تبريك هيات مديره به خانم زيوري‎

هيات مديره انجمن ضمن تقدير و تشكر از حضور پرثمر سركار خانم مريم هژيروند در شوراي داوري خانه سينما براي سركار خانم فاطمه زيوري نماينده جديد انجمن در آن شورا آرزوي موفقيت كرده و انتخاب ايشان بعنوان يكي از اعضاي هيات داوري خانه سينما را تبريك ميگويد.

در گردهمایی انجمن دستیاران کارگردان و برنامه ریز مطرح شد:
از صحبت‌های صریح ملاقلی‌‍‌پور و الوند تا اظهارات منوچهر محمدی

در مراسم تقدیری که به همت انجمن‌ دستیاران کارگردان و برنامه‌ریز تدارک دیده شده بود، منوچهر محمدی،سیروس الوند،شمس لنگرودی و... سخن گفتند.
به گزارش ایسنا،انجمن دستیاران کارگردان و برنامه‌ریز سینمای ایران، طی مراسمی که در خانه سینما تدارک دیده شده بود از سمیرا برادری تهیه‌کننده فیلم«احتمال باران اسیدی»، علی ملاقلی‌پور کارگردانی فیلم سینمایی« قندون جهزیه» و نیما طباطبایی سازنده مستند «من ناصر حجازی هستم...» تقدیر به عمل آورد.
احمدی: سنگ صبور بودن جزوی از ذات حرفه‌ی ماست
در ابتدای این مراسم که شامگاه 13 مهر ماه برگزار شد، مصطفی احمدی رئیس هیئت مدیره انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان به افرادی که تازه وارد این عرصه شدند، توصیه‌ای کرد: چنانچه برنامه‌ای برای ساخت فیلم دارید، اقدام کنید! زیرا دستیاری به شکل حرفه‌ای آنقدر جذاب است که فراموش می‌کنید، یک روزی فیلمساز ‌شوید.
او ادامه داد: بنابراین سنی وارد فیلمسازی می‌شوید که محافظه‌کاری‌ها، وسواسها و اتفاقات پیرامون وتوجه به حواشی فیلم شما بر فیلم سازی پیشی می‌گیرد بنابراین اگر جسارت لازم و خودخواهی کارگردان را دارید، شروع به فیلم‌سازی کنید.
مصطفی احمدی با نقد به کار بردن واژه مظلوم برای صنف دستیاران افزود: دستیاری مظلومیت نیست چون ظلمی وجود ندارد. ما بیشتر دوست داریم سنگ صبور باشیم، سنگ صبور بودن جزئی از ذات حرفه‌ای ماست.
وی در انتهای سخنان خود گفت: فیلمی که دستیار کارگردان می‌سازد را نمی‌توان با اثر دیگری مقایسه کرد، زیرا حداقل‌ترین حالت این است که این فیلم به شدن شبیه خود اوست.
تقدیر از تهیه‌کننده «احتمال باران اسیدی» با حضور شمس لنگرودی
در ادامه‌ی این مراسم اولین تقدیر از سمیرا برادری تهیه‌کننده فیلم«احتمال باران اسیدی» انجام شد.
شمس لنگرودی ـ شاعر ـ با بیان این‌که شعر و بازیگری دو فضای متفاوت است،گفت: در شعر بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده شاعر است و تمام مسئولیت‌ها به عهده شاعر است اما در فیلم هرکس مسئول کار خود است.
سمیرا برادری بعد از دریافت لوح تقدیرش طی سخنان کوتاهی از انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردان تشکر کرد و با ابراز تأسف به دلیل حضور نیافتن نیما طباطبایی (کارگردان من ناصر حجازی هستم) به علت بیماری در این مراسم، گفت: این هدیه برای من خیلی ارزشمند است. اصناف قانونمند فعالیت کنند، اگر اصناف پیگیر اعضای خود باشند به رشد کمی و کیفی خودشان کمک می‌کنند.
وی با اشاره به حضور روح الله برادری در برنامه، لوح تقدیرش را پدرش هدیه داد.

اظهارات منوچهر محمدی درباره‌ی پسر ملاقلی‌پور
در ادامه منوچهر محمدی تهیه‌کننده با اشاره به علی ملاقلی‌پور (فرزند رسول ملاقلی‌پور ) گفت: چند سال پیش، فیلمی را برای من آورد که من او را دعوا کردم، زیرا که فیلم تلخ و سیاهی بود اما در فیلم «قندون جهزیه» حس زندگی واقعی جریان دارد و در آن امید را می‌بینید.
وی با بیان این که در فیلمسازی کسی موفق است که جنون و استعداد داشته باشد افزود: ملاقلی‌پور هر دوی آنها را دارد.
علی ملاقلی‌پور: بارها گفته‌ام رسول ملاقلی‌‍‌پور را نقد کنید و از او قدیس نسازید
علی ملاقلی‌پور بعد از دریافت لوح تقدیرش با حالت طنزگونه گفت: مُهر یاغی‌گری بر پیشان من خورده است و هر زمان که پشت تریبون قرار گرفتم برای داد و بیداد بوده است، حال تشکر می‌کنم از همه کسانی که حضور دارند. با مقدمه‌ای که گفتم این تشکر خالصانه و بی‌ریا است.
این فیلمساز با اشاره به حواشی فیلم «من ناصر حجازی هستم» و «قندون جهزیه» یادآور شد: در فیلم «قندون جهزیه» من به سراغ تهیه کنندگان رفتم و به آنها نقد کردم، تهیه‌کنندگانی که چند صباحی هستند، بعد می‌روند و ریشه دار نیستند و پول اهالی سینما را نمی‌دهند. در واقع نقد به خودمان کردم که متأسفانه این فیلم بایکوت شد و بعضا گفتند این فیلم ضد سینما ساخته شده است اما مگر امکان دارد، من اینگونه فیلم بسازم در حالیکه من فرزند خانه سینما هستم؟! در نتیجه به خود و پدرم توهین کردند.
وی در ادامه افزود: تحمل نقد را ما باید از خودمان شروع کنیم و بعد به دیگران آن را توصیه کنیم بنابراین نقد وجود ندارد.
علی ملاقلی‌پور گفت: من بارها گفتم رسول ملاقلی‌پور را نقد کنید و از او قدیس نسازید.

حرف‌های صریح سیروس الوند درباره‌ی مافیای که بازیگران بوجود آورده‌اند
در بخش دیگری از برنامه سیروس الوندی کارگردان و فیلمنامه نویس کشور با اظهار تعجب از کمی حاضران در برنامه با بیان این که دستیاران کارگردان در کار کارگردانی موفق‌تر عمل می‌کنند، گفت: به نظر می‌رسد منطقی ترین راه، دستیاری کارگردانی است چون در پروسه دستیاری، کلی تجربه کسب شده است که این تجارب را نمی‌توان در کلاس آموخت.
کارگردان «یک بار برای همیشه» در ادامه در خصوص کار با سوپر استارها افزود: همه تصورشان این است که کار با سوپراستارها دشوار است در حالی که این‌طور نیست. کار با کسی سخت است که تصور می‌کند سوپر استار است! من با بهروز وثوقی کار کردم و کار با او دشوار نبود اما کسی که فکر می‌کرد که بهتر از بهروز وثوقی است کار با او دشوار بود بنابراین هرکسی تصور هویتی را داشته باشد که ندارد، کار با او سخت است.
الوند با بیان این که برنامه‌ریزی آفت دستیاران کارگردان است اظهار کرد: عملا برنامه‌ریزی دستیار کارگردان را به دستیار بازیگران تبدیل‌ می‌کند.
وی تصریح کرد:دستیاران باید روشن کنند، دستیاری مسیر است یا مقصد؛ نمی‌توان گفت که حتما مسیر است زیرا که دستیار حتما به کارگردان تبدیل نمی‌شود و نمی‌گویم که مقصد است چون دستیاری بی بها می‌شود.
این کارگردان متذکر شد: تعریف من از دستیار کارگردان این است که اگر روزی کارگردان حضور نداشت، تهیه کننده این اعتماد را به دستیار داشته باشد که پروژه را پیش ببرد، این کار دستیاری است نه هماهنگ کننده بازیگران و برخی از بازیگران از دستیاران، دلال‌هایی درست کرده‌اند در مسیر خیانت به سینمای ایران.
وی در ادامه گفت: این مافیا که می‌گویند مافیای تهیه و توزیع حرف مُفت است. بخش قابل توجه مافیا در سینما توسط بازیگران اتفاق می‌افتد که برخی از برنامه‌ریزها به صورت ناخودآگاه به این بازیگران کمک می‌کنند.
وی با اشاره به شعر مولوی «پشت این پرده خبرهاست که با بی خبریم» گفت: من دستیار یکی از فیلم‌های حرفه‌ای بودم، خیلی چیزها یاد گرفتم و از این تجربه باید پشت صحنه را مدیریت کرد.
در ادامه‌ی مراسم انجمن دستیاران کارگردان و برنامه‌ریز، از نیما طباطبایی برای فیلم «من ناصر حجازی هستم» تقدیر کردند که این کارگردان جوان به دلیل بیماری در مراسم حاضر نبود.

در ادامه‌ی این مراسم فیلم 8 دقیقه‌ای پخش شد که هنرمندانی چون مهتاب کرامتی، طناز طباطبایی و برخی از اعضاء صنف دستیاران کارگردان لوج تقدیر نیما طباطبایی را در بیمارستان به او اهدا کردند.
نیما طباطبایی در تماس تلفنی که در مراسم با او گرفته شد از خاله‌اش رویا تیموریان، مسعود رایگان و درنا مدنی و همچنین مادرش تشکر کرد و گفت: اگر اینها نبودن بیماری‌ام بهبود نمی‌یافت.

منوچهر شاهسواری خطاب به ملاقلی‌پور چه گفت؟
در بخش پایانی منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما با اشاره به سخنان ملاقلی‌پور گفت: اعتراض و شورش حق شماست و اگر از شما گرفته شود، چیز بزرگی را از دست می‌دهید.
او ضمن اشاره به صحبت‌های سیروس الوند مبنی بر این که دستیاری گاهی در مسیر است و گاهی در مقصد، گفت: گاهی این مسئله دستیاران را دچار تردید می‌کند. اگر تردید نکنید یقینا موفق خواهید شد.
به گزارش ایسنا، علی علایی مجری برنامه‌ی انجمن دستیاران کارگردان و برنامه‌ریز بود، برنامه‌ای که در آن فیلم‌هایی کوتاه «اکسیدان» به کارگردانی عباس نظام‌دوست، «پنجره باز» ساخته افشین رضایی و «آماس» از علی درخشنده به نمایش درآمد و اعلام شد این فیلم‌های کوتاه مقدمه‌ای برای ساخت فیلم‌های سینمایی است.

نمایش سه فیلم کوتاه و تقدیر از سه عضو انجمن

انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینمای تهران برگزار می کند:
تقدیر از سه نفر از اعضای انجمن: آقایان علی ملاقلی پور و نیما طباطبایی و سرکار خانم سمیرا برادری
نمایش سه فیلم کوتاه از اعضای انجمن:
اکسیدان (ساخته عباس نظام دوست)
آماس (ساخته علی درخشنده)
پنجره باز (ساخته افشین رضایی)

مکان: خانه سینما (شماره یک) سالن سیف الله داد
زمان: سه شنبه 13 مهرماه 1395 ساعت 17 الی 20

اکران فیلم های کنج و اکسیدان در جشنواره کن

فيلم های كوتاه "كنج" ساخته چاوش هنرآموز و "اكسيدان" ساخته عباس نظام دوست در بخش فستيوال كرنر جشنواره كن ٢٠١٦ به نمايش در مي آيند.

23
اردیبهشت
1395
بیشتر بخوانید...

نشست رسانه ای انجمن عکاسان سینمای ایران با موضوع امنیت شغلی در خانه سینما برگزارشد

علی نیک رفتار:تلاش می کنیم تا زحمت همکارانمان دیده شود
نشست رسانه ای انجمن عکاسان سینمای ایران دوشنبه 21 دی ماه با حضور علی نیک رفتار رئیس شورای مرکزی انجمن عکاسان،محمد فوقانی عضو شورای مرکزی،بهرنگ دزفولی زاده بازرس صنف،فرهاد اصلانی بازیگر، یونس صباحی رئیس شورای مرکزی انجمن مدیران تولید سینمای ایران، مصطفی احمدی رئیس شورای مرکزی انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینمای تهران با محوریت امنیت شغلی عکاسان سینمای ایران در ساختمان وصال خانه سینما با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
علی نیک رفتار در ابتدای این جلسه با اشاره به سابقه انجمن عکاسان سینما از مهجور بودن این صنف طی سالهای گذشته سخن گفت و افزود:تمام سعی ما این است که تلاش های همکارانمان در این صنف بهتر دیده شود و در همین راستا فعالیت های خوبی انجام شده است که یکی از مهمترین اتفاقات تشکیل کمیته امنیت شغلی در انجمن بود.این کمیته به همت شورای مرکزی با حضور بهرنگ درفولی زاده،مژده مرادی،حسن شجاعی و بنده ایجاد شد و به کارش ادامه داد و هدف اصلی این انجمن ایجاد بستر و شرایط مناسبتری برای فعالیت بهتراعضای انجمن است.البته تاثیراین حرکت به صنوف دیگر هم کشیده شده است.سال گذشته تعداد عکاسان عضو صنف مشغول به کار 20 درصد بود.بعد از این فعالیت ها نتیجه بر عکس شد و امسال 70 درصد از عکاسان صنف مشغول به کار هستند.طبق تفاهم نامه ای که با مدیران تولید و دستیاران و برنامه ریزان تنظیم شد،رعایت حقوق عکاسان عضو صنف در نظر گرفته شد و اقایان فرجی و ایل بیگی نیز با حمایت و پشتیبانی بسیار از صنف کمک زیادی به امتیت شغلی عکاسان سینما کردند که از همین جا از این دوبزرگوارهم تشکر می کنم.و تشکر ویژه از بهرنگ دزفولی زاده که اگردر کمیته امنیت شغلی نبود شاید الان شاهد این اتفاقات خوب نبودیم.
در ادامه این نشست یونس صباحی گفت:در حال حاضردرشرایط خاصی به سر می بریم .در جامعه سینمایی ما تحولی ایجاد شده است.نسل جوان کم کم وارد می شوند و باید به فکر اینده انها بود.خاطرم سالها قبل تفاهم نامه امنیت شغلی با هفت صنف بسته شد و بعد از ان این سو تفاهم به وجود امد که این حرکت به این معنی است که راه را بر روی کسانی که تازه وارد می شوند ببنیدم. اما مراد از این اتفاق این هست، که هر کس از مسیر درست خودش وارد شود.البته نباید فراموش کنیم که همه این تفاهم ها تابع یک تفاهم دیگری هم هست و ان تفاهم بین تهیه کنندگان سینما است و امیدوارم با حمایت بیشتر خانه سینما اتفاقات بهتری را در این حوزه شاهد باشیم.
مصطفی احمدی نیز در ادامه صحبت های صباحی افزود:نقش تهیه کنندگان اهمیت زیادی دارد. واقعیت این است که همیشه اصرار داریم حضور دولت در موضوعات صنفی کمرنگ شود.اما هر جا کم می اوریم از دولت کمک می گیرم این خوب نیست.متاسفم که دربرنامه سینمایی که از رسانه ملی پخش می شود ادرس غلط به مردم داده می شود و گفته می شود برای اینکه سینما یاد بگیرید،مدتی مجانی دستیاری کنید! در صورتی که دستیاری کارگردان یک حرفه است و باید تمام مشاغل در جای خود محترم باشند.
فرهاد اصلانی نیز که در این نشست به جهت صحبت در مورد جایگاه عکاسی فیلم درسینما حضور داشت نیز گفت:از زمان شروع کارم در تلویزیون در حدود 30 مجموعه کار کرده‌ام، ولی فکر می‌کنم حتی 30 فریم عکس هم از آن‌ها ندارم و از این بابت متأسفم. در آن دوره، تلویزیون، تهیه‌کننده و کارگردان به عکس اهمیت نمی‌دادند و اگر هم بود با سماجت گریمورها چند عکس ثبت می‌شد. البته به مرورشرایط بهتر شد. مثلا عکس‌های خوبی از مجموعه «مختارنامه» وجود دارد. در یکی از مجموعه‌هایی که کار می‌کردم، بسیاری از لوکیشن‌ها جزو میراث فرهنگی بودند، اما حتی چند عکس هم از این مجموعه نداریم. اوادامه داد:در ابتدا به‌دلیل نقش‌های پرچالشی که انتخاب می‌کردم، تعامل خوبی با عکاس‌ها نداشتم؛ اما بعدها که درک بهتری از سینما پیدا کردم از صمیم قلب ارزش عکس را فهمیدم. اکنون شاهد هستیم که صفحه‌های مجازی و مجله‌ها و مطبوعات سینمایی پر از عکس‌های جلوی صحنه و پشت صحنه شده‌اند و دیدن آن‌ها واقعا لذت‌بخش است.
اصلانی همچنین ادامه داد: من از کار با عکاس‌ها لذت می‌برم. وقتی کار در یک پروژه را شروع می‌کنم، از عکاس خواهش می‌کنم یکی از عکس‌هایی را که از من در سکانس‌های اولیه گرفته، در اختیارم بگذارد تا آن را تمام مدتی که در پروژه مشغول به کار هستم، کنار تلویزیون خانه‌ام بگذارم و از نقش جدا نشوم. امیدوارم بعد از این، به عکس اهمیت بیشتری داده و جدی گرفته شود.
این بازیگر سینما و تلویزیون به مشکلات سینمای دولتی در ایران اشاره کرد و گفت: دولتی بودن سینما باعث می‌شود مشکلات بسیاری برای آن به‌وجود آید، از جمله این‌که وقتی یک فیلم ساخته می‌شود ارگان‌هایی که حق دخالت ندارند، وارد کار می‌شوند و درباره مجوز اکران آن نظر می‌دهند. از طرف دیگر، برخی افراد که فقط عنوان تهیه‌کننده را دارند، پشت بحث جوان‌گرایی کار خودشان را انجام می‌دهند. فکر نمی‌کنم کسی علاقه‌مند باشد که در سینما، محدوده و حصاری به‌وجود بیاید. سینما به تفکر تازه نیاز دارد، ولی حالا شاهد یک نوع بی‌ضابطگی و دورهمی هستیم. مصیبت‌هایی که هر کدام از ما در حرفه خود داریم، به‌خاطر دولتی بودن سینماست و اگر خصوصی بود این‌طور نمی‌شد.
محمد فوقانی از اعضای شورای مرکزی انجمن عکاسان سینمای نیز گفت:کلمه امنیت،با خودش مفهوم اعتماد می اورد وامنیت شغلی به خودی خود اسایش به همراه می اورد و قدرت خلاقیت هنرمند را دو چندان می کند.انشالله این اتفاق خوب برای صنوف دیگرنیز رخ بدهد.
او ادامه داد:باید تشکر کنم از دوستانم درشورای مرکزی دوره های پیشین انجمن از جمله حافظ احمدی که ریاست شورای مرکزی دوره قبل را بر عهده داشت.همچنین ازمهدی دلخواسته عکاس جوان و خلاقی که همیشه در کنار صنف اش است،حسن شجاعی،دکتر شهاب عادل ،علی نیک رفتار،بهرنگ دزفولی زاده.من سالها رد سینما کار کردم و همیشه در کنار صنف ام بودم اما امروز اپرانرژی تر از قبل انجمن را می بینم و امیدوارم همه دست به دست هم بدهیم تا اتفاقات خوب دیگری را رقم بزنیم.
در بخش دیگری از این نشست بهرنگ دزفولی زاده نیز ضمن شاره به تشکیل کمیته امنیت شغلی افزود:زمانی که قرار شد کمیته امتیت شغلی را برقرار کنیم حقیقتا مسیر دشواری را باید طی می کردیم.متقاعد کردن تهیه کنندگان و مدیران دولتی برای حفظ امنیت شغلی عکاسان صنف کار راحتی نبود.اما خوشبختانه همکاری دوستان باعث شد تا امروز به این حرکت افتخار کنیم و خوشحال باشیم که در صنف انجمن عکاسان سینما چنین حرکتی انجام شده است.
او ادامه داد:اگرعلی نیک رفتار در این مسر همراه نبود به نتیجه مطلوب نمی رسیدیم وتشویق های شورای مرکزی باعث شد تا نتیجه خوبی بگیریم.می خواهم از تاثیر بازیگران حرفه ای هم در کار عکاس سینما بگویم و از فرصت استفاده کنم و در حضور اقای اصلانی از ایشان به عنوان یکی بازیگر حرفه ای که بسیار دقیق جایگاه عکاس سینما را می شناسد و به ان احترام می گذارد تشکر کنم.در فیلم اقای میر کریمی در خدمت اقای اصلانی هستم و می بینم که با وجود همه خستگی بعد از فیلمبرداری باز هم برای عکس وقت می گذارد.
دزفولی زاده افزود:در انجمن عکاسان سینمای ایران هیچ برای عکاسانی که دوست دارند در این رشته فعالیت کنند بسته نیست. دوستان می توانند با سریال یا فیلم تلویزیونی شروع کنند و پس از ان با تایید شورای مرکزی در پروژه ها حاضر شوند.در حال حاضر ما لیستی از عکاسان عضو صنف به همراه شرایط گواهی موقت دراختیار تهیه کنندگان گذاشتیم و بر اساس شرایطی که در نظر گرفته شده است می توانند فعالیت کنند.
صباحی در بخش دیگری از این نشست گفت:عکس مادر سینما است.صرفا دوربین دست گرفتن عکاسی نیست و ایا هر دوربینی که از یک فیلم سینمایی عکس می گرید را می توان عکس ینما دانشت؟ در اینجا بحث عکس به عنوان هنر مطرح هست و بحث حرفه ای گری در سینما مطرح است.عکس حرفه ای در سینما بسیارموثر است بخصوص در جذب مخاطب و هویت بخشی به اثر سینمایی.به نظر من وقت ان رسیده که صنوف سینمایی بر اساس یک نظام دستمزدی تعریف مشخصی برای خودشان قائل باشند و این وضعیت ساماندهی شد در غیر اینصورت مشکلات باقی خواهد ماند.
در پایان این نشست با اهدای تقدیر نامه از بهرنگ دزفولی زاده بازرس انجمن عکاسان سینمای ایران،فرهاد اصلانی،مصطفی احمدی،یونس صباحی تقدیر شد و دو تقدیر نامه نیز به پاس حمایت حبیب ایل بیگی معاونت اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمائی،محمد رضا فرجی مدیر کل محترم سینمای حرفه ای سازمان سینمائی ازطرح امینت شغلی عکاسان سینمای ایران در نظر گرفته شده بود

نامه رئیس انجمن عکاسان سینما

شرق: علی نیک‌رفتار، ریاست شورای مرکزی انجمن عکاسان سینمای ایران در نامه‌های جداگانه‌ای از: معاونت اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی؛ مدیر کل سینمای حرفه‌ای؛ ریاست شورای مرکزی انجمن مدیران تولید سینمای ایران؛ ریاست انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینمای تهران به پاس حمایت و پشتیبانی و صیانت از امنیت شغلی عکاسان سینمای ایران تشکر و قدردانی نمود.
متن این پیام به این شرح است:
شورای مرکزی انجمن عکاسان سینمای ایران در پی تشکیل کمیته امنیت شغلی و به‌دنبال فعالیت‌های این کمیته در جهت حفظ جایگاه و شأن عکاسان سینمای ایران و ایجاد بستر مناسب در جهت فراهم‌نمودن امنیت شغلی اعضای خود طی نشست‌ها و جلسات متعدد با مدیران، مسئولان، تهیه‌کنندگان و دست‌اندرکاران سینمایی و گفت‌وگو و لزوم رعایت امنیت شغلی عکاسان حرفه‌ای سینما که علاوه بر تهیه آثار عکاسی از صحنه فیلم‌های سینمایی در جهت تبلیغات فیلم‌ها که از وظایف اصلی ایشان می‌باشد با ثبت لحظاتی از تاریخ سینما و تهیه تصاویری منحصربه‌فرد از صحنه و پشت صحنه و خلق عکس‌های مستند که می‌تواند دربرگیرنده شرایط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و صنعتی سینمای ایران باشد و پژوهشگران و محققان از این طریق می‌توانند تاریخ سینمای ایران را با استفاده از همین تصاویر مکتوب نمایند. عکاسانی که با سال‌ها تجربه و کسب علم و دانش و فعالیت در این رشته توانسته‌‌اند رسالت و وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهند. به این وسیله انجمن عکاسان سینمای ایران مراتب تشکر و قدردانی خود را به پاس حمایت‌ها، پشتیبانی، همراهی و همدلی آقایان: حبیب ایل‌بیگی، معاونت محترم اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، محمدرضا فرجی مدیر کل محترم سینمای حرفه‌ای سازمان سینمایی، یونس صباحی ریاست محترم شورای مرکزی انجمن مدیران تولید سینمای ایران و همکاران و اعضای محترم صنف. مصطفی احمدی ریاست انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینمای تهران و اعضای محترم صنف تهیه‌کنندگان محترم و سایر مسئولان سینمایی و همکاران ایشان، که طی نشست‌ها و مکاتبات گوناگون همواره با حمایت‌های خود در جهت رعایت امنیت شغلی عکاسان سینما با ایجاد فضائی امن و ایجاد انگیزه، با به‌کارگیری ایشان و جلوگیری از فعالیت عکاسان غیر صنف در این راه انجمن عکاسان سینما را همراهی نمودند، اعلام می‌داریم. با آرزوی ایجاد فضایی امن همراه با آرامش برای تمامی اعضای صنوف سینمایی.

انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان در وزارت کار ثبت شد

به گزارش ایلنا، این انجمن که عضو جامعه اصناف سینمای ایران (خانه سینما) است، با برگزاری مجمع عمومی در تاریخ ۱۱ آبان ۹۴ اساسنامه خود را تصویب کرد و پس از انتخابات داخلی مراحل نهایی ثبت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را انجام داد. اعضای هیأت مدیره این انجمن به شرح زیر انتخاب شدند:
مصطفی احمدی (رئیس هیأت مدیره)، رضا سخایی (نایب رئیس)، مسعود می‌می (دبیر)، کاوه صباغزاده (خزانه دار)، دانش اقباشاوی (عضو اصلی)، ایما استمراری (عضو اصلی)، محمدعلی جناب (عضو اصلی)، احد صادقی (عضو علی البدل)، فاطمه زیوری (عضو علی البدل)، سهیل رحیمی محمدی (بازرس)، حسین فلاح (بازرس علی البدل).
پیش از این کانون برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینمای ایران که سابقه تاسیس آن به سال ۱۳۷۱ برمیگردد نماینده این حرفه در خانه سینما بود.

کتاب «مهندسی سینما» رونمایی شد

به گزارش لیزنا، مراسم رونمایی از کتاب «مهندسی سینما» نوشته حامد پوراسفندیانی عصر روز یکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ با حضور دانش اقباشاوی، کارگردان سینما، ژوبین غیور و محمدرضا اکبری جوکار، اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف، محمدمهدی فخری زاده، مدیر انتشارات روزنه‌کار، رضا سخایی، عضو کانون دستیاران و برنامه‌ریزان خانه سینما، کاوه سجادی حسینی، نائب رئیس کانون برنامه ریزان و دستیاران کارگردان و حامد پوراسفندیانی نویسنده کتاب با اجرای نگار عابدی در سالن سیف‌الله داد خانه سینما برگزار شد.

«مهندسی سینما»؛ گام هایی اولیه، ولی محکم در راهی دشوار
استاد غیور در ابتدای مراسم، ضمن دعوت از همه دانشجویان، پزوهشگران و علاقمندان عرصه علم و هنر برای بکارگیری قوای منطق و علم به صورت همزمان و توامان با خلاقیت و هنر، اشاره داشت که متاسفانه در بسیاری از حوزه های پژوهشی ما نیز فرهنگ «فست فودی» حاکم شده و مولفین و مصنفین تنها سعی دارند شتابزده و بدون تأمل، مطالبی را برای نشر آماده و روانه بازار کنند. آسیبی که کتاب آقای پوراسفندیانی بالکل از آن پاک بوده است.
وی، این کتاب را کتابی اصیل خواند و گفت: «آنچه در این کتاب آمده مبتنی بر واقعیات و رویه های جاری سینمای ملی ماست و بدین جهت این اثر بایستی تلنگری برای سینماگران و هنرمندان کشور برای توجه به سه عرصه اصلی مطرح شده در این کتاب باشد، «نظام مدیریت پروژه»، «امکان سنجی اقتصادی پروژه ها» و «مدیریت علمی». وی این کتاب را گام هایی اولیه ولی محکم در راهی دشوار و دور دانست و از همه پژوهشگران برای ادامه مسیر آغاز شده در این اثر ارزشمند دعوت نمود.
«مهندسی سینما» با مسائل سینمای فعلی ایران کار دارد
دانش اقباشاوی در این نشست گفت: تا پیش از انقلاب اسلامی ایران، جامعه سینمایی کشور هیچ کتابی درباره آموزش برنامه‌ریزی سینما و دستیاری کارگردان وجود نداشت، اما پس از انقلاب سه کتاب «مدیریت تولید فیلم»، «برنامه ریزی تولید فیلم» و «وظایف دستیار کارگردان» در این زمینه منتشر شده اند که همگی ترجمه‌ از منابع خارجی بوده اند و بدین جهت ورود اولین کتاب تالیفی کشورمان در این زمینه علمی، کاری ارزشمند و اتفاق مبارکی برای سینمای ماست.
وی در ادامه افزود: «مهندسی سینما» نوشته حامد پوراسفندیانی کتاب اصیلی است، از آن جهت که با مسائل واقعی سینمای ایران سروکار دارد. پس از این دو سالی که از زمان بازگشایی خانه سینما می‌گذرد، اعضای کانون دستیاران کارگردان و برنامه‌ریزان در زمینه آموزش و پژوهش در این حوزه بسیار کار کرده‌اند و این کتاب نیز از سوی یکی از اعضای همین کانون نوشته و منتشر شده است.
مدیر برنامه ریزی «رستاخیز» درباره اهمیت برنامه‌ریزی در تولید فیلم گفت: برنامه ریزی در هر حوزه سنگ بنای اصلی سیستم «پادفساد» است و اگر در هر عرصه ای علم برنامه‌ریزی جدی گرفته نشود، فساد به آنجا راه پیدا می‌کند و بدین جهت امیدوارم انتشار کتاب «مهندسی سینما» بتواند بهانه مناسبی برای شروع استانداردسازی رویه های تولید در سینمای ایران باشد.
وی از همه سازمان ها و نهادهای متولی تولید و سیاست گذاری در سینمای ایران خواست پرچمدار استاندارسازی و ارتقای علم برنامه ریزی در سینمای ایران باشند که در این راه کمک علمی و عملی کانون دستیاران و برنامه ریزان خانه سینما قطعا همراه شان خواهد بود.

تکنیک‌های مهندسی صنایع در همه عرصه ها بهینه شدن را در پی دارد
در ادامه مراسم، محمدرضا اکبری جوکار، استاد دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف به صحبت پرداخت و گفت: در مهندسی، مدیریت منابع است که دارای اهمیت بسیاری است. بر این اساس تکنیک‌های مهندسی صنایع که با هدف بهینه کردن مصرف منابع طراحی شده اند، در همه عرصه ها و صنایع دارای کاربرد عملی بوده و موجبات خلق آورده های مفید بسیاری را برای هر سامانه ای فراهم می کنند.
وی ورود این تکنیک های عملی و علمی توسط مهندسین صنایع به عرصه های جدید و بکری چون سینما را فرصتی ممتاز برای این هنر-صنعت دانست و افزود برپایی دوره هایی برای آموزش این فنون و تکنیک های عملی به فعالان عرصه سینما و و بطور کلی هنر، می تواند تحولات تاثیرگذاری در رویه های معمول تولید و ساخت در هنر کشور را موجب گردد.
این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش سینما در توسعه و پیشرفت ملل، اظهار کرد: امروزه از سینمای هر کشور، به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی و رشد آن کشور نام می‌برند و سطح متعالی سینمای کنونی ایران، در نگاه جهانیان، نشانه ای از رشد و توسعه ایران، تلقی می شود. برای ادامه این روند رو به توسعه، سینمای ایران ملزم است که به بهینه سازی رویه های مصرف منابع پرداخته و سرعت و کیفیت اجرای عملیات و روندهای ساخت و تولید خود را ارتقا دهد و بدین ترتیب با بهره وری بالاتر و صرفه جویی در منابع در اختیار، موجبات ورود منابع بیشتر به چرخه تولید و بدین ترتیب توسعه و ارتقای بیش از پیش خود را فراهم کند. در این جاست که کتاب «مهندسی سینما» کارکرد مهم خود را نشان می دهد زیرا این کتاب به فعالان عرصه فیلم سازی می آموزد که چگونه می‌توان هزینه و زمان تولید را مدیریت و میزان بهره‌وری را افزایش داد.
وی در انتهای صحبت های خود ابراز امیدواری کرد که این کتاب موجبات ورود مباحث علمی به عرصه تولید و برنامه ریزی کشور را فراهم نموده، دانشگاهیان و پژوهشگران را ترغیب نماید به این عرصه کمتر آزموده شده ورود کنند و بدین ترتیب زمینه را برای راه اندازی دوره های علمی «برنامه ریزی و تولید» در دانشگاه ها باز نماید.

کتب تخصصی سینمایی برای متخصصین سینمایی ارائه می شود
در ادامه، محمدمهدی فخری زاده، مدیر انتشارات روزنه‌کار نیز به جایگاه دعوت شد و گفت: من در این سالها در غرفه نشر روزنه‌کار در نمایشگاه کتاب تهران، مراجعان زیادی داشتم که از ما کتابی آموزشی در زمینه دستیاری کارگردان و برنامه‌ریزی تولید درخواست می‌کردند و همیشه با جواب مایوس کننده من روبرو می شدند. امسال تصمیم داشتم کتابی در این زمینه مهم، تهیه و به بازار ارائه کنم و آقای پوراسفندیانی که کتابی آماده چاپ در این زمینه داشتند با استقبال من روبرو شد.
وی با اشاره به مشکلات عدیده چاپ کتب تخصصی سینما گفت: کتاب تخصصی را متخصص می خرد و استقبال عموم مردم را به همراه ندارد، بدین جهت بر عهده نهادهای متولی عرصه سینماست که با حمایت از موسسات انتشارات تخصصی سینما، موجبات توسعه فعالیت این نهادها و بدین ترتیب گسترش مطالب علمی-تخصصی در عرصه عملی ساخت فیلم های سینمایی ر ا فراهم نمایند.
«مهندسی سینما» بیانگر واقعیت‌های کنونی سینمای ماست
رضا سخایی از دیگر سخنرانان این مراسم بود. وی در بخشی از سخنان خود گفت: در این کتاب واقعیت‌های کنونی سینمای ما بیان شده است. این کتاب به درد کسانی می‌خورد که در چند سال اخیر با نام تهیه‌کننده، اما در واقع در نقش سرمایه‌گذار وارد سینمای ایران شده‌اند. خواندن کتاب «مهندسی سینما» به این بزرگواران، که امروزه با نام تهیه‌کننده در سینمای ایران شروع به فعالیت‌ کرده اند، کمک می کند که تفکرات ناشی از شغل قبلی‌شان را به فراموشی سپرده و بین فیلمسازی با آهن‌فروشی، جواهر فروشی، نقره فروشی، پارچه فروشی و دیگر مشاغل قبلی شان تفکیک و تشخیص قائل شوند. تفکر سرمایه محوری که با حضور چنین افراد ناآگاهی در حال نفوذ به سینمای ماست، موجبات دلسردی تهیه کنندگان کاربلد و حرفه ای ما را نیز فراهم نموده است. چنین افرادی به جهت عدم آشنایی علمی و درست به مقوله برنامه ریزی، نگاهشان تنها بدین سمت است که چگونه بازه زمانی تولید فیلم را کوتاه کرده و سود خود را افزایش دهند و بدین ترتیب به مقوله کیفیت اثر بالکل بی توجه هستند. وی در ادامه به این تازه واردین به عرصه تهیه کنندگی توصیه کرد که با مطالعه این کتاب، بر دانش خود در زمینه تولید و برنامه ریزی فیلمسازی بیافزاند و بدین ترتیب سهمی در اعتلای سینمای کشور بر عهده بگیرند.

«مدیریت پروژه های سدسازی» تنها کتاب در برنامه‌ریزی سینما!
حامد پوراسفندیانی، مولف کتاب نیز در مراسم رونمایی کتاب خود گفت: در طی این سالها، تمام برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینمای ایران کار خود را به صورت تجربی یاد گرفته‌اند، زیرا تاکنون هیچ کتاب آموزشی در این حرفه‌ها منتشر نشده بود.
وی افزود: در آغاز کارم به عنوان دستیار کارگردان و برنامه‌ریز، با یکی از برنامه‌ریزان پرکار و باسابقه تماس گرفته و از او درخواست معرفی کتابی آموزشی در این موضوع کردم. وی نیز با اذعان به این که اثری جامع و کاربردی که مشخصا در زمینه برنامه ریزی تالیف شده باشد تاکنون در سینمای ما به چاپ نرسیده، کتابی با عنوان «مدیریت پروژه سدسازی» را به من معرفی کرد، تا آن را مطالعه کرده و تکنیک‌های آن را در سینما پیاده کنم. این فقر منابع مکتوب در این زمینه، انگیزه ام برای نوشتن این کتاب شد. وی در ادامه صحبت هایش با تاکید بر روند سریع رویدادها، ورود فنون جدید و کهنه شدن آموزه های قدیمی در سینمای ما، از همه فعالان عرصه سینما دعوت نمود که پذیرای مفاهیم نوین و تلاشگر در جهت پیاده سازی آنها باشند.
در پایان مراسم نیز با حضور نصرت کریمی، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز باسابقه سینمای ایران و کاوه سجادی حسینی، نایب رییس کانون دستیاران و برنامه‌ریزان خانه سینما با اهدای لوح‌های تقدیری از حامد پوراسفندیانی برای تالیف و محمدمهدی فخری زاده برای انتشار کتاب «مهندسی سینما» قدردانی شد.
لازم به ذکر است که کتاب «مهندسی سینما؛ برنامه‌‏ریزی و دستیاری کارگردان به عنوان مدیریت فرایند و کنترل پروژه‌‏های فیلم‌‏سازی» نوشته حامد پوراسفندیانی در اردیبهشت ۱۳۹۴ با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه، در ۲۰۰ صفحه و با بهای ۱۲۵۰۰ تومان از سوی انتشارات روزنه‌کار روانه کتابفروشی‌ها شده است.

شب سینمایی‌ها با تقدیرهای متفاوت "یار کارگردان‌"ها

با تقدیر از واروژ کریم مسیحی که با پیام بهرام بیضایی همراه بود،هفتمین جشن کانون دستیاران کارگردان و برنامه‌ریزان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در بخشی از این جشن که به تقدیر از یکی از کارگردانان شاخص سینمای ایران اختصاص داشت که سالها سابقه، دستیاری کارگردانان بزرگی را پشت سر گذاشته است از واروژ کریم مسیحی تقدیر شد.
در این بخش پیام بهرام بیضایی برای واروژ کریم مسیحی کارگردان «تردید»،«پرده آخر» پخش شد.
بهرام بیضایی که در آمریکا به سر می‌برد در یک پیام تلفنی خطاب به واروژ کریم مسیحی بزرگداشت‌اش را تبریک گفت.
در بخش دیگری از بزرگداشت واروژ کریم‌مسیحی، فیلمی درباره‌ی این کارگردان پخش شد که علیرضا مجلل، کیومرث پوراحمد، داریوش فرهنگ، امید روحانی، پرویز پورحسینی، اصغر رفیعی‌جم، شهرام جعفری نژاد، حسن محجوب و سعید سعدی، درباره او صحبت کردند.
کیومرث پوراحمد در بخشی از این ویدئو گفت: «وای بر ما و وای بر این سینما که واروژکریم مسیحی در این همه سال تنها دو فیلم ساخته باشد. فکر کنید 25 سال پیش پروفروش‌ترین فیلم ما «هامون» بوده اما در حال حاضر «معراجی‌ها» هست! چنین سقوطی به اسفل السافلین کرده‌ایم!»
در ادامه هفتمین شب کانون کارگردانان و برنامه‌ریزان سینمای ایران، آتیلا پسیانی و منوچهر شاهسواری برای اهدای لوح تقدیر، تندیس و هدیه واروژکریم مسیحی به روی صحنه آمدند.
آتیلا پسیانی بازیگر سینما و تئاتر ایران در سخنانی گفت: این دقت، ظرافت در کار و روح پاکی که "واروژ" دارد، او را به یکی از درخشان‌ترین و ماندگارترین چهره‌های سینمای ایران تبدیل کرده است، بدون آنکه من نگران کمیت آن باشم. کیفیتی که "واروژ" وارد سینمای ایران کرده است، کم از کمیت آن نیست.
منوچهر شاهسواری تهیه‌کننده سینما نیز مطرح کرد: زمانی که به من گفته شد که در مراسم تجلیل از "واروژ" شرکت کنم با اینکه نسبت به چنین حضورهایی کمی معذوریت شخصی دارم اما با کمال میل پذیرفتم.
او در ادامه تاکید کرد: سینمای ایران همچنان زنده است و همچنان احساس می‌کند که صاحب قدرت و مناعت‌طبع است، که از هنری مثل "واروژ" با افتخار توسط کانون صنفی تجلیل کند. البته واروژ به آن احتیاجی ندارد. اما واقعیت این است که در سینمای ایران آدمهایی وجود دارند که تبدیل به عنصر مترجم ما نسبت به جهان پیرامون می‌شوند.
شاهسورای در بخش پایانی سخنانش خطاب به واروژ کریم مسیحی گفت:واروژ عزیز فیلم کم ساختی اما همان دو فیلمی که ساختی تجربیاتی از جهان پیرامون ماست که گاهی اوقات از چشمان پیرامون ما دور است. به خاطر همه ترجمه‌های دقیق، منصفانه و هنرمندانه ات سپاسگزارم.
در ادامه واروژ کریم مسیحی که با تشویق بی‌وقفه حاضران به روی صحنه رفت، بیان کرد: فکر کرده بودم که حرف‌هایی را اینجا بزنم که طبق معمول آقای بیضایی مرا بهم ریخت. او آنقدر بزرگوار است که تاثیر حرف‌هایش به روی من بسیار زیاد است.
بنا بر این گزارش،در هفتمین شب کانون برنامه ریزان و دستیار کارگردانان سینمای ایران که شامگاه 18 خرداد ماه در تالار ایوان شمس برگزار شد، سینماگرانی چون کمال تبریزی، منوچهر محمدی،محمدرضا سکوت، فرشته طائرپور، لاله اسکندری، آتیلا پسیانی، مازیار میری، سهیلا گلستانی، پرویز پرستویی، ابوالحسن داوودی، محمد علی سجادی، امین تارخ، سیروس الوند، جهانگیر کوثری، رویا تیموریان، مسعود رایگان،فرهاد توحیدی، جمال ساداتیان، محمد مهدی عسگرپور و ..... در آن حضور داشتند.
تقدیر از آزیتا موگویی و کاوه سجادی حسینی
در بخش اول این جشن به دبیری احد صادقی از فیلمسازان اول عضو کانون،آزیتا موگویی و کاوه سجاد حسینی تقدیر شد.
پانته آ بهرام که به همراه رضا کریمی برای اهدای لوح تقدیر به آزیتا موگویی به روی صحنه رفت، بیان کرد: کار کردن در کنار آزیتا موگویی برایم یک اتفاق بود، زیرا معتقدم او چیزی به سینمای ایران اضافه کرد. او کارگردان زنی است که زنانه فیلم نساخته است، به عقیده من فیلم او کاملا انسانی و فارغ از دغدغه‌های صرفا زنانه است.
رضا کریمی کارگردان هم در سخنانی یادآور شد: من آزیتا موگویی را از زمانی که منشی صحنه بود، می‌شناسم.او منشی صحنه خوبی بود، بعد دستیار کارگردان شد. بعد مدیر تولید و منشی پخش شد که باز هم در هر دو مورد خوب عمل کرد. البته به تازگی هم فیلم ساخت که نه تنها به عقیده من بلکه به گفته دوستان دیگر فیلم خوبی شده است. او نمونه خوبی است که پله به پله بالا آمد.
آزیتا موگویی هم هنگام تقدیرش گفت: این‌بار دومی است که انجمن دستیاران کارگردانان به من توجه کرده است و من از این بابت بسیار خوشحالم. از آخرین دستیاری من 10 سال گذشته است. باید اعتراف کنم که هیچ چیزی لذت کنار دوربین بودن را ندارد، به همین دلیل دیگر به من کار دستیاری ندادند، بنابراین رفتم و فیلم ساختم.
در ادامه بخش‌هایی از فیلم «تراژدی» پخش شد.
تقدیر از کاوه سجاد حسینی
در ادامه برنامه سهیلا گلستانی و پرویز پرستویی برای اهدای لوح تقدیر به کاوه سجادحسینی (پسر سید حسن سجادی حسینی) کارگردان فیلم «شب، بیرون» به روی صحنه رفتند.
سهیلا گلستانی خطاب به همسرش گفت:در لحظه‌های بسیاری از "کاوه" شنیدم که در زندگی‌اش عهد کرده بود که انتقام مرگ پدرش را از سینما بگیرد، اما او عاشق سینما شد. خوشحالم که شاهد ساخت اولین فیلم بلندش هستم.
پرویز پرستویی هم مطرح کرد: به یکایک اعضای این کانون تبریک می‌گویم، شاید با همه آنها کار نکرده باشم اما در خدمتشان بودم و سعی کردم آدم بی‌آزاری باشم. ولی واقعیت این است که آنها سهم بسیاری در ساخت یک فیلم دارند و باید حرف همه را بخوانند.
او همچنین مطرح کرد:خوشحالم که دستیاران کارگردان با توجه به اینکه سختی‌های بسیاری را تحمل می‌کنند و شاید هم در بسیاری جاها دیده نمی‌شوند اما خوب پیش می‌روند و به عرصه کارگردانی می‌رسند، نمونه‌ی آن هم کاوه سجاد حسینی است.
کاوه سجاد حسینی هم هنگام تقدیرش گفت:خوشحالم که از دستیار کارگردانی شروع کردم و می‌خواهم به شاگردی ادامه دهم. از آقایان پرستویی، اسعدیان و همچنین از خانم گلستانی که اگر نبود چنین کاری میسر نمی‌شد (کارگردانی شب بیرون)، قدردانی می‌کنم.
سپس بخش‌هایی از فیلم «شب، بیرون» پخش شد.
تقدیر از نورالدین گودرزی
در بخش دوم این مراسم و تجلیل از برگزیدگان صنف کانون دستیاران کارگردانان و برنامه‌ریز، بعد از پخش کلیپ تصویری از نورالدین‌گودرزی تجلیل شد.
گودرزی بعد از اینکه به روی صحنه رفت در سخنانی گفت: من اولین کار جنگی‌ام را در جبهه و با پرویز پرستویی شروع کردم. من نوکر همه هستم اما اگر با مسعود ده‌نمکی کار می‌کنم، گناه نمی‌کنم. من مرده شور هستم و با همه کار می‌کنم. هر کسی که مرا می‌پذیرد، چه سه سالش و چه صد سالش باشد، غلامی‌اش را می‌کنم.
امین تارخ که به همراه مسعود رایگان برای اهدای لوح تقدیر، تندیس و هدیه نورالدین گودرزی به روی صحنه رفته بود، بیان کرد: 33 سال پیش در فیلم "سربداران" با نورالدین گودرزی آشنا شدم، او در آن زمان جوان آرامی بود و هرگز این همه عصبانیت در شخصیت‌اش نبود. حتما از چیزی رنج می‌برد، امیدوارم این رنج از بین برود.
مسعود رایگان نیز اظهار کرد: چند سال پیش "پرویز" در برنامه‌ای گفت که خدا به همه‌ی ما صبر بدهد، "نورالدین جان" خدا به همه ما صبر بدهد، این سینه پر از درد است، چه می شود کرد.
تقدیر از علیرضا سلمان‌نصر
در ادامه کلیپ تصویری از علیرضا سلمان‌نصر پخش شد، سپس پرویز پورحسینی و محمد علی سجادی به روی صحنه رفتند تا لوح تقدیر، تندیس و هدیه او را تقدیم‌اش کنند.
در ادامه این جشن علیرضا سلمان‌نصر بیان‌کرد: از اینکه این صنف امشب برای من مراسم بزرگداشت گرفته‌اند، از آنها تشکر می‌کنم. آقای مصطفی احمدی به من گفت، دیر شده است اما به نظر من هیچ موقع دیر نیست،هر گاه که شما جشن بگیرید و از دوستان در سینما تقدیر کنید کار بسیار درست و ارزشمندی است. او هدیه‌اش را به همسرش تقدیم کرد.
پرویز پورحسینی نیز که به همراه محمد علی سجادی برای اهدای لوح تقدیر و تندیس سلمان‌نصر به روی صحنه رفته بود، ابراز کرد: من افتخار همکاری با سلمان نصر را نداشته‌ام اما خوشحالم که آدمهایی را که کمتر دیده می‌شوند، یادآوری می‌کنند. اصلا فکر نکنید که دستیاران کارگردان آدمهای مهمی نیستند. آنها کسانی هستند که نسخه می‌پیچند و شما را از خانه بیرون می‌کشند و جلوی دوربین می‌آورند.
این بازیگر ادامه داد: کمی به فکر آنهایی که دیده نمی‌شوند باشیم چون این سینما از بازیگر تا طراح صحنه کم کم فراموش می‌شوند و این وظیفه ماست که که لیستی از کسانی که تا به حال دیده نشده‌اند، تهیه کنیم.
محمد علی سجادی نیز گفت: هنگامی که اهالی سینما کنار هم هستند، باشکوه و زیباست. به خصوص درباره کسانی صحبت می‌کنیم که بسیار زحمت می کشند و بلا کش هستند و بسیاری از بیرون آنها را نمی‌شناسند. من دستیاری نکردم اما می‌دانم که چه مصیبتی دارد،اسمش دستیار کارگردان است اما باید تمام مسائل را به دوش بکشد، اجازه بدهید به جای دستیار از عنوان "یار کارگردان" استفاده کنم.
تقدیر از فاطمه زیوری
در ادامه این برنامه و بعد از پخش کلیپی که در آن محمدرضا اصلانی، پگاه آهنگرانی، حامد بهداد و.... درباره فاطمه زیوری صحبت کردند، سیامک شایقی و ساره بیات روی صحنه آمدند تا لوح تقدیر، تندیس و هدیه او را اهدا کنند.
سیامک شایقی بعد از آنکه به روی صحنه آمد درباره زیوری بیان کرد: تعبیرهای بسیاری درباره دستیاران و برنامه ریزان شد. اگر مغز یک فیلم کارگردان و قلب آن بازیگر باشد، بدون شک چشم آن یک برنامه‌ریز است که نگران و مراقب همه چیز است.
فاطمه زیوری هم اظهار کرد: در مقابل محبتی که امشب نصیبم شد چیزی جز قدرشناسی و سپاسگزاری ندارم که بگویم. حس امروز من حس امنیت از یک ساپورت روحی بود و تعلق داشتن به جمعی که شریف است که انرژی لطیف دارد و به من می‌گوید که مرا دیده و حواسش به من هست و این برایم لذت بخش است.
او افزود: نورالدین عزیز گلایه‌ها را کرد. نورالدین عزیز من یک سال و نیم است که بیکارم. ما دو روی سکه هستیم.
تقدیر از هیات مدیره خانه سینما
سپس ویدئویی پخش شد که محمد مهدی عسگرپور، فرشته طائرپور، مازیار میری و محمد علی سجادی از آرزویشان برای خانه سینما گفتند.
آرزوهایی برای خانه سینما
مدیر عامل خانه سینما در این ویدئو درباره آرزویش برای خانه سینما گفت: آرزوی مادی من برای سینمای ایران که ممکن است بخشی از آن به خودم برگردد، افزایش اعتباراتمان در مبادلات و معادلات جهانی است.
طائرپور نیز آرزو کرد: زمانی که توفان می‌شود آدمها متوجه می‌شوند که استواری خانه‌هایشان به همیاری هم خانه‌هایشان مهم است. در سالهای سختی که از آن عبور کردیم استواری خانه سینما و همدلی اهالی آن به ما نشان داد که چه غنیمت با ارزشی داریم.
او آرزو کرد: این خانه (خانه سینما) برقرار بماند و اهالی آن همیشه همدل و همراه در مسیر تعالی سینمای ایران قدم بردارند.
محمد علی سجادی گفت: آرزو نمی‌کنم که سینمای ایران روزی تبدیل به مکان‌هایی شود که حتی میراث فرهنگی هم نتواند آن را حفظ کند، تبدیل به خاطره صرف نشود. امیدوارم سینما از شر سینما نادوستان در امان بماند که البته می‌ماند.
سپس آناهید آباد، مریم هژیروند، مصطفی احمدی، احد صادقی روی صحنه رفتند و از اعضای هیات مدیره خانه سینمای ایران تقدیر کردند.
آناهید آباد ضمن بیان خاطره‌ای گفت: از همه‌مون تشکر می‌کنم و قربون همه مون برم که هستیم و ماندیم، حتی کسانی که زیر پایمان پوست موز انداختند زیرا با همین پوست موزها قوی‌تر شدیم. خیلی روز مبارکی است که هستیم و می‌توانیم فکر کنیم که کجا ایستاده‌ایم.
محمد مهدی عسگرپور نیز بعد از دریافت لوح تقدیر، تندیس و هدیه به عنوان نماینده اعضای هیات مدیره خانه سینما و با اشاره به جمله «این خانه پاک نمی‌شود» که در انتهای ویدئو آرزوهای برخی از اهالی سینما نمایش داده شد، بیان کرد: این جمله را می‌توان دو جور قرائت کرد،یک قرائت احتمالا خواسته ماست و یک قرائت هم خواسته آقای سلحشور است چون معتقدند که این خانه پاک نمی‌شود.
درخواست عسگرپور و تلاش برای ایجاد فضایی عقلانی
مدیر عامل خانه سینما ضمن قدردانی از کانون که جشنی شایسته در آن برگزار شده است،افزود: همه یک دوره خاصی را پشت سر گذاشتیم و خاطرات بسیاری را از این دوره داریم. امیدوارم بتوانیم آن را درست ثبت کنیم البته نه به این مفهوم که کینه‌ای از هم به دل داشته باشیم چون در این مسیری که حرکت کردیم برخی از همکاران ما از همین خانه فاصله گرفتند البته حرکت سینوسی هم داشتند و گاهی اوقات نزدیک و گاهی هم دور شدند که ان شاءالله بزودی نزدیک خواهند شد.
او ادامه داد: امیدوارم بتوانیم بعدها از این تجربه استفاده کنیم، تجربه‌ای که در چند سال اخیر شاید دو یا سه دهه از عمرمان را برای کسب آن می‌گذاشتیم. وارد فضای جدیدی شدیم و دوره‌ای است که همه باید برای گسترش عقلانیت آن کمک کنیم. اساسا فضاهای هیجانی که سینما در ذات خود دارد و گاهی سریع خودش را نشان می‌دهد، می‌تواند بر علیه مجموعه سینما هم عمل کند.
عسگرپور اضافه کرد: باید تلاش کنیم فضاهای هیجانی به فضاهای عقلانی تبدیل شود و مسائل بسیاری هم در حوزه معیشتی وجود دارد که همه موظف به پیگیری آن هستیم.
مدیر عامل خانه سینما ضمن تقدیر از اجرای احسان کرمی مجری این برنامه، اذعان کرد: او یکی از مجری‌های جوان، مسلط و آشنا به ادبیات است که حیف می‌دانم او را در رادیو و تلویزیون نبینیم. من از همین جا از مسئولان صدا وسیما درخواست می‌کنم که با سرمایه‌های خودشان بهتر از این رفتار کنند. هیچ اثر و فرد ارزشمند را نمی‌توان محدود، توقیف یا پاک کرد. همانطور که دیدید «زادبوم»اثر ابوالحسن داوودی بعد از شش سال پروانه نمایش دریافت کرد که ساختار بسیار قوی دارد و اتفاقا به موضوعات روز دنیا اشاره می‌کند و می‌تواند حرف‌های امروز جامعه ما باشد که بر اثر سوء تفاهم‌هایی توقیف شد که البته امیدوارم اکران خوبی داشته باشد.
سیروس الوند هم یک بیت شعر خواند.
در انتها دکتر سریر یکی از اعضاء هیات مدیره خانه سینما گفت: دوست دارم بگویم که عشق بورزیم. فکر کنم با دوست داشتن بسیاری از مسائل حل و وحدت ما بیشتر می شود.
به گزارش ایسنا، اجرای گروه موسیقی «ایستگاه» از فیلم‌های «سینما پارادیزو»، «تایتانیک»، «دستهای آلوده» و « رضا موتوری» از دیگر بخش‌های شب کانون دستیاران کارگردان سینما بود.

گزارش ایسنا از نمایش فیلم فرهادی برای سید محمد خاتمی / پوستری که به یادگار گذاشته شد

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی به تماشای فیلم «گذشته» اصغر فرهادی نشست و با امضای پوستر این فیلم، آن را در موزه سینما به یادگار گذاشت و پوستر دیگری از این فیلم را با امضاء سینماگران به یادگار با خود برد.
به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مراسمی که شامگاه 22 تیر ماه در موزه سینما برگزار شد، جمعی از اهالی سینما حضور داشتند.
اصغر فرهادی هم که به تازگی به همراه خانواده‌اش پریسا بخت‌آور (همسرش) و سارینا فرهادی (دخترش) به ایران بازگشته است،در این مراسم که به همت کانون دستیاران کارگردان و برنامه‌ریز برگزار می‌شد،حاضر شده بودند.
پیش از آغاز برنامه پوستر فیلم «گذشته» به امضاء سینماگران حاضر رسید. از جمله هنرمندان و سینماگران حاضر در برنامه می‌توان از عزت‌الله انتظامی، داوود رشیدی، علیرضا داودنژاد، فرشته طائرپور، سید محمد بهشتی، فرهاد توحیدی، جعفر صانعی‌مقدم، مانی حقیقی، ابوالحسن داودی، عبدالحسن برزیده، محمد بزرگ‌نیا، محمد علی سجادی، بهمن فرمان‌آرا، تهمینه میلانی، محمد نیک‌بین، لیلی رشیدی، رویا تیموریان، مسعود رایگان، غزل شاکری، پارسا پیروزفر، علی سرتیپی، مهتاب کرامتی، همایون اسعدیان، رسول صدرعاملی، سیدغلامرضا موسوی، حبیب رضائی، آناهید آباد، عزیز ساعتی، سعید فرهادی، محمود رضوی، بهروز شعیبی، محمد سریر، حمید فرخ‌نژاد، پیمان قاسم‌خانی و.... نام برد.
پوستر «گذشته» به امضاء سینماگران به خاتمی اهدا شد
پوستر امضاء شده‌ی سینماگران برای سپاس از سید محمد خاتمی، بخاطر نقش‌ او در فرهنگ ایران به او تقدیم شد و پوستر دومی از این فیلم به امضاء
سید محمد خاتمی، به رسم یادبود به موزه سینما اهداء شد.
بنا بر این گزارش، در این مراسم سیدمحمد خاتمی که احمد مسجد جامعی و خانواده‌اش او را همراهی می‌کردند، در بدو ورود با استقبال اصغر فرهادی، محمد حسن پزشک مدیرعامل موزه سینما و جمعی از هنرمندان مواجه شد.
اسعدیان: هنوز می‌توانیم امیدوار باشیم که هنر و هنرمند ارزشی دارد
به گزارش ایسنا، پیش از نمایش فیلم «گذشته» که در سالن سینماتوگراف موزه سینما برگزار شد، همایون اسعدیان رییس کانون کارگردانان سینمای ایران سخنانش را با ابیاتی از مولانا آغاز کرد و گفت:
آسمان شو ابر شو باران ببار
ناودان آبش نمی‌آید به کار
آب باران باغ صد رنگ آورد
ناودان همسایه را جنگ آورد
هان! تو اسرافیل عصری ای عزیز
رستخیزی کن تو پیش از رستخیز
او با خوش‌آمدگویی به حاضران ادامه داد: خدا را شکر که حالمان خوبست. امیدوار شدیم، داشت یادمان می‌رفت که امید چیست.
کارگردان «بوسیدن روی ماه» با اشاره به حضور سید محمد خاتمی در مراسم گفت: با حضور آقای خاتمی در این مراسم،هنوز می‌توانیم امیدوار باشیم که هنر و هنرمند ارزش و حرمتی دارد.
اسعدیان در ادامه اصغر فرهادی را مورد خطاب قرار داد و ادامه داد: آقای فرهادی شما افتخار سینمای ایران نیستید، بلکه یکی از افتخارات جمهوری اسلامی هستید.
او با این سخنان از اصغر فرهادی درخواست کرد که به روی صحنه بیاید.
فرهادی: تشابه ما خیلی بیشتر از تفاوت‌های ما با مردم دنیاست
اصغر فرهادی با سلام و خوش‌آمدگویی به حاضران اظهار خرسندی کرد که در اولین نمایشی که قرار است فیلمش را در ایران ببیند، در این جمع با حضور هنرمندان و سید محمد خاتمی فیلم را می‌بیند.
او سپس از کانون دستیاران کارگردان و برنامه‌ریز برای برگزاری این مراسم سپاسگزاری کرد.
فرهادی با تشکر از حضور سید محمد خاتمی در مراسم، سخنانش را به تجربه‌ی ساخت فیلم «گذشته» اختصاص داد و یادآور شد: چند شب قبل که در هواپیما بودم و داشتم به ایران برمی‌گشتم، با خودم فکر می‌کردم دستاوردهای این تجربه‌ای که دو سال خارج از کشور فیلم ساختم و زندگی کردم، چه بود؟! احساس کردم نظرم به باور تبدیل شد.
کارگردان برگزیده‌ی اسکار توضیح داد: تشابه ما مردم ایران با مردم دنیا خیلی بیشتر از تفاوت‌هاست و متوجه شدم چقدر شبیه هستیم اما چرا اینقدر تفاوت‌های ما را در بوق می‌کنند که هراس آور است. شاید به دلیل اینکه موقعیت‌ ما در دنیا کجاست باید تفاوت‌ها را ببینیم اما این یک بخش است ولی منافعی از بزرگ جلوه دادن این موضوع برای اهل سیاست وجود دارد، آنها از اینکه ما همیشه در هراس باشیم،سود می‌برند.
وی تصریح کرد: من متوجه شدم که احساسات در دنیا چقدر شبیه هم هست اما چرا اینقدر در این سالها غول عجیبی درست کردند و هیچ‌کدام از دو طرف سعی نکردند به شباهت‌هایشان فکر کنند؟!
فرهادی سخنانش را با این پرسش ادامه داد که چرا تصویری که از مردم آنجا داریم،تصویر مبهمی است؟!
این کارگردان با اشاره به فیلم «گذشته» آخرین ساخته‌ی سینمایی‌اش گفت: تجربه‌ی ساخت این فیلم برای من این بود که چقدر ما در احساسات شبیه هم هستیم به آنها و آنها به ما.
او تصریح کرد: لذت‌بخش‌ترین نکته‌ای که پس از نمایش «گذشته» متوجه شدم، این بود که کسی نمی‌گفت چون این کاراکتر ایرانی است،این کار را انجام داد یا چون دیگری فرانسوی است،این کار را انجام داد بنابراین بستر مشترک احساس می‌شد.
فرهادی در بخش پایانی سخنانش اظهار امیدواری کرد: ترس و هراسی که از ما در آنها وجود دارد یا برعکس که کاملا کاذب است البته بحثم راجع به مردم است یک روزی دیگر وجود نداشته باشد. ساخت فیلم «گذشته» قدم اول من در این زمینه است،امیدوارم همکارانم هم ادامه بدهند.
این کارگردان در پایان سخنانش گفت: طی سالهای گذشته صدای جناب آقای خاتمی کمتر شنیده شده شاید امشب بشود از زیر زبانشان حرفهایی کشید. بنابراین اینجا فرصتی است که از ایشان دعوت کنم تا صحبتهایی را بکنند که شاید بتوان از مجموعش چیزی را کشف کنیم.
فرهادی همچنین خطاب به خاتمی ادامه داد: شاید بتوانید حدسیات خودتان را درباره وزیر ارشاد دولت یازدهم بگویید.
سید محمد خاتمی: باید هنر، هنرمند و اندیشه را پاسداشت
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی هم سخنانش را اینگونه آغاز کرد: درجمع اصحاب هنر صحبت کردن از سوی کسی که از هنر بی‌بهره است کمال بی‌هنری است.
وی ادامه داد: خوشحالم که در جمع شما هستم و خوشحالم که برای یک حادثه‌ای گرد هم آمده‌ایم که هنر پویا و فعال ما توانسته تاثیری در عرصه بین‌المللی بگذارد، اینکه فیلم جناب آقای فرهادی برنده بشود خیلی مهم نیست ولی مهم این است که از سرزمینی است که سابقه فرهنگ و هنر درآن دیرپاست و یکی از کانونهای تولید و نشر فرهنگ در عالم بوده است و اگر به تمدنهای جهانی و تاثیرگذار در دنیا رجوع بکنیم شاید به تعداد انگشتان دست نباشند و ایران یکی از برجسته‌ترین سرزمین‌هایی است که تمدن پویا و جهانی را عرضه داشته و هنوز هم آثار آن تمدن بسیار جذاب و جالب است.
خاتمی خاطرنشان کرد: اینکه از این سرزمین در این موقعیت که خیلی هم برای اهل فرهنگ و اصحاب هنر،موقعیت خوبی نیست و هنر ایران می‌تواند عرضه‌کننده اثری باشد که مورد توجه جهانیان قرار بگیرد، این خودش نقطه امیدی است برای همه ما و به ما این درس را می‌دهد که باید هنر و هنرمند و اندیشه را پاسداشت و پاسداشت اندیشه و هنر هم به این است که هنرمند و اندیشمند احساس آزادی بکند و بتواند بیاندیشد، بتواند خلق کند و بتواند خلق و اندیشه خود را بی‌مهابا و بدون واهمه در دنیا عرضه بدارد.
وی ادامه داد: ما اگر این را مورد توجه قرار بدهیم حتما آینده بهتری خواهیم داشت. من برای همه شما آرزوی سلامتی و سعادت می‌کنم و امیدوارم که در دولت آینده در عرصه فرهنگ و هنر و ارشاد اسلامی شاهد وزیری باشیم که متناسب با وضعیت ایران سرفراز و مورد توجه اصحاب فرهنگ و هنر باشد و خب فکر می‌کنم که فرد مورد قبول معلوم است و اسمش را نمی‌برم و نمی‌گویم اسمش آقای مسجد جامعی است ولی امیدوارم به هر حال هر کس که می‌آید کسی باشد که شما هنرمندان را راضی بکند و انشاالله که نتیجه کار وی هم نتیجه خوبی بشود. خوش و خرّم باشید انشاالله.
به گزارش ایسنا، در حاشیه‌ی نمایش فیلم «گذشته»، عزت الله انتظامی کتاب خود را به سید محمد خاتمی اهدا کرد.
سید محمد خاتمی در حالی به تماشای آخرین ساخته‌ی اصغر فرهادی نشست که زهره صادقی همسرش و لیلا خاتمی و عمادالدین خاتمی دو فرزندش همراه با همسرانشان- او را همراهی می‌کردند. همچنین سید علی خاتمی برادرش نیز از حاضران این برنامه بود.

با دغدغه‌ي نبود امنيت شغلي و بيمه بيكاري؛ جليلي، الوند، عياري و فرمان آرا از دستيارانشان تقدير كردند

ابوالفضل جليلي، ابراهيم وحيدزاده، سيروس الوند، كيانوش عياري و بهمن فرمان آرا از دستيارانشان در سينما تقدير كردند.

به گزارش خبرنگار سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دومين جشن سالانه كانون برنامه‌ريزان و دستياران كارگردانان سينماي ايران شب گذشته ـ 28 آبان ماه ـ در خانه سينما برگزار شد.
در ابتدا رضا ميركريمي مدير عامل خانه سينما در سخناني با بيان اين‌كه سينماي ايران پارامترهاي متغير و مشكلات زيادي در توليد دارد؛ ادامه داد : اين موضوع پذيرش مسئوليت دستياري و برنامه‌ريزي را سخت مي‌كند و اين افراد هميشه در كنار كارگردانان براي به وجود آوردن فضاي درست تلاش مي‌كنند.
وي با اشاره به همراهي صنف دستياران كارگردان در برنامه‌هاي مختلف خانه سينما اظهار داشت: اين صنف در تجمع‌ها و مراسم‌هاي بزرگ از جمله تجمع 29 خرداد و جشن بزرگ سينماي ايران هميشه همراه ما بوده‌است.
مديرعامل خانه سينما اظهار اميدواري كرد: همه اعضاي اين صنف حضور فعالي در فعاليت‌هاي صنفي داشته باشند و امسال يكي از كانديداهاي صنف برتر خانه سينما باشند.
مسعود ميمي مدير كانون برنامه‌ريزان و دستياران كارگردان سينماي ايران از اين‌كه هنوز امنيت شغلي و بيمه بيكاري به جايي نرسيده است، گلايه كرد.
در بخش اول اين مراسم با پخش تصاويري از قدرت‌اله پديدار، پرويز محقق، محمود ايماني‌نژاد از درگذشتگان اين حرفه از سوي رضا رويگري مجري مراسم يك دقيقه سكوت اعلام شد. سپس حبيب دهقان‌نسب،‌ فريبرز صالح و جواد طوسي درباره اين افراد صحبت كردند و از خانواده‌شان تقدير شد.
در بخش دوم اين مراسم لوح تقديري به همايون اسعديان به عنوان بنيانگذار اين كانون اهداء شد.
اسعديان گفت: 16 سال قبل به همراه جمعي در خانه كوچك ما جمع شديم و تصميم گرفتيم اين صنف را راه بياندازيم. به اعتقاد من جايگاه گروه كارگرداني كمتر از كارگردان نيست و بدون آن‌ها هيچ فيلمي به نتيجه نخواهد رسيد.
احمد بخشي به عنوان بنيانگذار عنوان "برنامه‌ريز" در سينماي ايران دومين هنرمندي بود كه در اين مراسم تقدير شد.
ابراهيم وحيدزاده؛ احمد بخشي را متعلق به يك نسل گمشده دانست و اظهار داشت: نسلي كه پهلواني، راستي و شجاعت جزو خصايص آن‌ها بود، اما فراموش شدند و انگار احمد بخشي از دوره آن‌ها پيش ما آمده است.
وي با بيان اين‌كه از فيلم "مجسمه" تا به امروز هميشه با او بوده است ادامه داد: اگر او نباشد نمي‌توانم كار كنم. خاطرات خوبي با هم داريم كه اميدوارم ادامه داشته باشد.
به گزارش ايسنا، در ادامه كيانوش عياري براي تقدير از فريد سجادي حسيني به روي سن آمد و صاحب نظر بودن و دقت را به همراه رفيق‌باز بودن از ويژگي‌هاي او برشمرد و گفت: در 4 سالي كه در پروژه دكتر قريب كنار هم بوديم، بخشي از نداشته‌هاي من را جبران كرده است.
سپس سيروس الوند از" آزيتا موگويي" دستيارش تقدير كرد.
وي اظهار داشت: بايد با خانم موگويي همكاري داشته باشيد كه ببينيد چه كار مي‌كند. او پتانسيل، ارزش، اعتبار و هوش بالايي دارد و در 5 فيلمي كه با ايشان بودم شخصيتش كاملاً مورد احترام است.
الوند اظهار اميدواري كرد: زماني كه "موگويي" فيلم سينمايي‌اش را بسازد، فيلم‌نامه‌اش توسط او نوشته شده باشد.
موگويي نيز گفت: نسل ما و نسل پيش از ما، خيلي تلاش كرد تا اين حرفه صاحب شأني شود كه شايسته‌اش است و اميدواريم جوان‌هاي بعد از ما به مراتب حرفه‌اي‌تر از ما كار كنند.
اما ابوالفضل جليلي هم كه بنا به اظهار خودش سومين باري بود كه به خانه سينما مي‌آمد، از سعيد مترصد دستيارش تقدير كرد و بيان كرد: ديشب دستيارم مي‌گفت؛ چرا هر كه دستيار كيارستمي مي‌شود معروف مي‌شود، اما دستيار تو معروف نمي‌شود. كيارستمي دستيارانش را ساپورت مي‌كند اما تو اين كار را انجام نمي‌دهي.
وي ادامه داد: كار كردن با من خيلي سخت است، چون مرتب سر فيلم‌هايم در بيابان به سختي مشغول كار هستم. سعيد مترصد در دو فيلم با من بوده و من را تحمل كرده است.
جليلي از داود رشيدي خواست لوح تقدير مترصد را اهدا كند و اين دستيار كارگردان پس از دريافت جايزه‌اش اظهار اميدواري كرد: اين مراسم‌هاي تقدير ادامه داشته باشد.
مانفرد اسماعيلي آخرين دستياري بود كه در اين مراسم بهمن فرمان آرا از او تقدير كرد.
بهمن فرمان آرا درباره او گفت: در بعد از انقلاب كه كارم را با "بوي كافور عطر ياس" شروع كردم، مانفرد در كنارم بود و در دو كار ديگرم هم با هم همكاري كرديم. زماني كه با او كار مي‌كنم خيالم راحت است و انسجام و همكاري و همياري خيلي خوبي در گروه به وجود مي‌آورد.
او با بيان اين‌كه مانفرد اين كار را به عنوان يك حرفه قبول دارد، از اين‌كه اين جايزه توسط او اهدا مي‌شود، اظهار خرسندي كرد.